top of page

Bycie w procesie podczas warsztatów z ceramiki

Bycie w Procesie: Tworzenie z Gliny

Lepienie z gliny to sztuka, która ma w sobie coś magicznego. Proces tworzenia zaczyna się od zwykłego kawałka gliny, który stopniowo nabiera kształtu i formy pod naszymi palcami. Bycie w procesie lepienia z gliny to podróż pełna odkryć, wyzwań i satysfakcji.

Pierwszym krokiem w lepieniu z gliny jest przygotowanie materiału. Glina jest formowalna i plastyczna, co sprawia, że idealnie nadaje się do tworzenia różnorodnych przedmiotów, od naczyń po rzeźby. Po wybraniu odpowiedniej kawałka gliny, następuje moment, w którym twórca łączy się z materiałem. To początek interakcji między człowiekiem a gliną, gdzie obie strony wpływają na siebie nawzajem.

Kolejnym etapem jest formowanie gliny. Palce delikatnie modelują materiał, nadając mu życie i charakter. Każdy ruch, każde uderzenie palcami pozostawia ślad, który wpływa na ostateczny kształt dzieła. To momenty pełne koncentracji i skupienia, gdzie czas zatrzymuje się, a twórca staje się jednością z tworzonym obiektem.

Podczas pracy z gliną często napotykamy na wyzwania. Nie zawsze materiał zachowuje się tak, jakbyśmy tego chcieli, czasem nie udaje się osiągnąć pożądanego efektu za pierwszym razem. Jednak to właśnie w tych momentach uczymy się cierpliwości, wytrwałości i elastyczności. Każdy błąd staje się lekcją, która prowadzi nas dalej w procesie tworzenia.

Jednak nie tylko trudności są częścią procesu lepienia z gliny. Każdy kawałek gliny, który nabiera kształtu pod naszymi palcami, to moment triumfu. To uczucie, gdy patrzymy na stworzone dzieło i widzimy w nim odzwierciedlenie naszej wyobraźni i pracy. To także radość płynąca z możliwości wyrażenia siebie poprzez sztukę.

Kiedy nasze dzieło jest gotowe, następuje moment wypalania. To proces, który nadaje glinie trwałość i wytrzymałość. Wypalanie to jakby ostatnia pieczęć na naszej pracy, która czyni ją trwałą i niezmienną.


Lepienie z gliny to nie tylko tworzenie przedmiotów, ale również podróż w głąb siebie. To proces, który uczy nas pokory wobec materii, skupienia i wewnętrznej siły. Bycie w procesie lepienia z gliny to nie tylko działanie fizyczne, to także podróż emocjonalna i duchowa.

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Glina do wina

Odkryj Twórczy Świat Ceramiki: Warsztaty w Pracowni Ceramiki Nero Wytwarzanie ceramiki to sztuka, która łączy w sobie pasję, precyzję i niepowtarzalność. W Pracowni Ceramiki Nero, położonej w malownic

Comments


bottom of page